Dlaczego podkład ciemnieje

Obecnie mało która kobieta wychodzi z domu bez makijażu, malują się już nastolatki jak i kobiety dojrzałe. Nieodzownym elementem makijażu jest oczywiście podkład, o jego doborze pisaliśmy już wcześniej, dziś natomiast zajmiemy się problemem ciemnienia podkładu, czego doświadczyła pewnie większość z nas.

Przyczyn dlaczego tak się dzieje może być wiele, zazwyczaj zachodzi reakcja chemiczna powodująca utlenianie się produktu. Podkład może np. wejść w reakcję z kremem, źle spłukanym produktem do demakijażu, pozostałością po makijażu czy nawet tonikiem.
Przed aplikacja podkładu warto więc odczekać parę minut by produkty pielęgnacyjne całkowicie się wchłonęły.

Najczęściej podkład ciemnieje na skutek kontaktu ze skórą o nieprawidłowym, a więc innym niż 5,5 pH. Właśnie to, lekko kwaśne środowisko, stanowi pierwszą zaporę dla bakterii, promieni UV i zanieczyszczeń środowiska zewnętrznego. Na równowagę skóry wpływ ma wiele czynników – począwszy od diety, przez stosowanie odpowiednich kosmetyków, po stres.

POŁĄCZENIE NIEKTÓRYCH KOSMETYKÓW

Najczęstszym błędem, który powoduje zmiany pH skóry jest jej niewłaściwa pielęgnacja. Zwłaszcza mycie twarzy powinno odbywać się za pomocą produktów do tego przeznaczonych, bardzo ważny jest również dokładny demakijaż a kluczową rolę w przywracaniu odpowiedniego pH skóry twarzy jest tonik. Kolejnym krokiem jest krem i dopiero na tak przygotowanej twarzy możemy nakładać podkład. Przed ważnym wyjściem powinnyśmy jednak przetestować dany podkład czy nie wejdzie w reakcję z kremem i resztą kosmetyków jakich używamy.

Jeśli podkład ciemnieje w ciągu dnia, może to oznaczać, że używasz złego pudru sypkiego, który podobnie jak podkład reaguje z serum i utlenia się. Spróbuj zastosować puder transparentny, dopasuje się do każdej karnacji.

DIETA

Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji, zmian kremów, baz i toników Twój podkład wciąż ciemnieje może warto zastanowić się nad modyfikacją diety. Aby odżywić skórę od wewnątrz, włącz do swojej diety produkty z mąki razowej, brązowy ryż, ryby, mięso drobiowe, warzywa i owoce oraz 2 litry wody niegazowanej dziennie. Ponadto dobry wpływ na nasze pH mają zielone warzywa oraz cytrusy. Unikajmy napojów gazowanych, żywności przetworzonej, zbyt dużej ilości mięsa oraz kawy.

NADMIERNA PRODUKCJA SEBUM

Na nieestetyczny wygląd podkładu ma również wpływ serum, jego nadprodukcja głównie w strefie T może powodować ciemnienie lub szarzenie. Dobrym wyjściem w tym przypadku, aby podkład zachował swój pierwotny wygląd jest stosowanie bazy, która jest blokadą dla serum a jednocześnie przedłuża trwałość makijażu, gwarantuje ładny i długotrwały makijaż oraz brak świecenia się. Jednak nie zalecamy stosowania bazy na co dzień ponieważ zatyka nasze pory i może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu skóry.

 

Dodaj komentarz