Zasady bezpiecznego opalania.

Zasady bezpiecznego opalania.

Za nami prawdziwie upalny, wakacyjny  tydzień, jeden z pierwszych w tym roku. Na pewno wiele z nas wybrało orzeźwiający wypoczynek
nad wodą. Dziś przypomnimy sobie jak opalać się bezpiecznie, tak by uniknąć groźnych poparzeń słonecznych i zachwycić wszystkich piękną, zdrową opalenizną. Przedstawimy także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące słońca.

WSKAZÓWKI JAK OPALAĆ SIĘ ZDROWO

1. Po pierwsze musimy pamiętać by nie przesadzać z czasem opalania. Długie „kąpiele słoneczne” mogą poważnie zaszkodzić cerze, powodując bolesne oparzenia uszkadzające nie tylko naskórek, ale i głębsze warstwy skóry. Melanina nie nadąża w ów czas
z równomiernym rozprowadzaniem barwnika na skórze, a to może powodować powstawanie nieestetycznych, brązowych plam. Poza tym zmiany w pigmentacji w niektórych przypadkach mogą przerodzić się nawet w nowotwór skóry- czerniak złośliwy. By opalać się w pełni bezpiecznie powinniśmy unikać ekspozycji w godzinach od 11 do 16, ponieważ to wtedy słońce najsilniej promieniuje.

2.Używajmy emulsji do opalania – koniecznie z filtrem, zawierającyxh Mexoryl, Helioplex lub tlenek cynku.

SPF(z ang. Sun protection factor) to wartość liczbowa filtra (UVA i UVB), która określa zdolność ochrony przeciwsłonecznej danego kremu. Wartość ta mówi nam, jak długo można przebywać na słońcu bez oparzenia skóry. Bez filtra oparzenie ciała następuje po upływie
ok. 15 minut. SPF to wielokrotność tego czasu.

rect5574Osoby o jasnej, wrażliwej cerze powinny wybierać kosmetyki z jak najwyższym filtrem. Niższe wskaźniki polecane są dla osób o ciemniejszej karnacji. Panuje powszechne przekonanie, że krem z filtrem uniemożliwia uzyskanie opalenizny, co jest nieprawdą, używając takiego kremu opalimy się po prostu stopniowo ale opalenizna będzie za to trwalsza.
Emulsją należy się posmarować około 20 minut przed wyjściem na słońce, ponieważ krem musi się dobrze wchłonąć, a aplikację należy powtarzać podczas plażowania co 1,5 godziny. Ilość naniesionego kosmetyku również ma znaczenie. Nie wystarczy musnąć nim skóry, trzeba go nałożyć około 1,5 ml na twarz i odpowiednio więcej na ciało. Jeśli naniesiemy go za mało- zmniejszymy jego skuteczność nawet
o połowę!

3.Przebywając na słońcu poza ochroną ciała musimy uważać także na głowę, warto zaopatrzyć się np. W kapelusz lub chusteczkę. Dodatkowo spryskajmy włosy sprayem z filtrem, który ochroni je przed przesuszeniem i wyblaknięciem koloru.

4.Oprócz nakrycia głowy możemy uzupełnić nasz look w modne okulary przeciwsłoneczne z certyfikowanym filtrem. Stuprocentową gwarancję dadzą nam tylko te kupione u optyka, warto zapłacić trochę więcej i mieć pewność jakości.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE OPALANIA

1.Czy krem z filtrem jest potrzebny nawet w pochmurny dzień?

Skóra potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej, również wtedy kiedy nie widać słońca. W pochmurny dzień a nawet w zimie, jesteśmy tak samo nastawieni na działanie promieni UVA – rodzaj promieni, który powoduje starzenie się i raka, jak w najgorętsze, słoneczne dni w lecie. Lekki krem z filtrem warto stosować przez cały rok, niezależnie do pogody i stopnia zachmurzenia.

2.Czy makijaż spełnia funkcję ochronną?

Wiele podkładów i pudrów zawiera w dzisiejszych czasach filtry przeciwsłoneczne, ale to nie znaczy, że zapewnią nam one odpowiednią ochronę. Eksperci twierdzą, że musiałybyśmy nałożyć siedmiokrotną zalecaną ilość produktu, aby uzyskać pełną wartość SPF podanego na opakowaniu kosmetyku.

3.Czy musimy specjalnie uważać na usta?

Usta są bardziej wystawione na działanie promieni słonecznych, niż jakikolwiek inny obszar na twarzy. Zwłaszcza nakładanie błyszczyków
na mocnym słońcu może doprowadzić  do poparzenia. Lepiej najpierw nałożyć balsam z filtrem a następnie kolorową pomadkę lub błyszczyk, nie zapominajmy też o regularnym re-aplikowaniu ochronnej warstwy.

4.Czy można się opalać przyjmując leki?

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że niektóre leki, takie jak np. Te na wysokie ciśnienie krwi, pigułki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki, a nawet zioła, mogą powodować większą wrażliwość na słońce. Uważajmy też na pokarmy, takie seler i cytryny oraz inne owoce cytrusowe, które zawierają furanokumaryny. Słońce wchodzi w interakcje z tymi związkami chemicznymi i powoduje powstawanie ciemnych plam, których wyblaknięcie może zająć miesiące.

 

Dodaj komentarz